کارگاه استراتژی‌های نوین و پادشکنندگی

کارگاه استراتژی‌های نوین و پادشکنندگی با دکتر حسین نوریان

با توجه به تغییرات مداوم در جامعه، بحران‌های اقتصادی و اجتماعی، پیچیده‌تر شدن سازمان‌ها، زیاد شدن عوامل ریسک و … دیگر نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج عالی، با روش‌های سنتی حاصل شود. به همین دلیل توصیه می‌شود سازمان‌های در حال توسعه، روش‌های قدیمی را کنار گذاشته و از استراتژی‌های نوین و پادشکنندگی برای شکوفایی بیشتر و ایجاد مزیت رقابتی استفاده کنند. شرکت دلفین نیز همواره تلاش کرده است که از به‌روزترین متدها و استراتژی‌های مدیریتی استفاده کند تا نتایج مطلوب و باکیفیتی را بدست بیاورد.

در همین راستا در تاریخ ۸ فروردین ۱۴۰۱ کارگاهی با حضور دکتر حسین نوریان برگزار شد. در این کارگاه، مهندس شیران، مدیرعامل دلفین و راهبران تیم‌ها حضور داشتند. هدف از برگزاری این کارگاه این بود که راهبران تیم دلفین، اطلاعات خود را درباره‌ی قوی سیاه، پادشکنندگی و استراتژی‌های روز مدیریت سازمانی و مدیریت ریسک به‌روزرسانی کنند. در طول این کارگاه، به معرفی و ارائه‌ی نکاتی درباره‌ی سه کتاب قوی سیاه، پوست در بازی و پادشکننده، پرداخته شد. همچنین نکات مهم و کلیدی از هر یک از این کتاب‌ها بررسی شد.

مدیریت ریسک

در این کارگاه با ارائه‌ی دلیل و مثال‌های مختلف توضیح داده شد که امروزه، در شرایطی که دگرگونی‌های محیطی بسیار زیاد است، فعالیت‌هایی که جهت مدیریت ریسک انجام می‌شود باید تغییرات اساسی کند. همچنین با دو مفهوم میانستان و کرانستان آشنا شدیم و دلایل اینکه چرا نمی‌توانیم همچون گذشته ریسک‌ها را مدیریت کنیم، بیشتر شرح داده شد. طبق توضیحاتی که در این کارگاه داده شد، ما انسان‌ها توانایی پیش‌بینی اتفاقاتی که در حوزه‌ی کرانستان هستند را نداریم و هر اتفاق پیش‌بینی‌پذیر در حوزه‌ی میانستان قرار دارد. بنابراین صرف وقت و هزینه‌ی زیاد برای درک و پیش‌بینی ریسک‌ها و چالش‌های غیرقابل پیش‌بینی، به جز هدر رفت منابع، دستاورد دیگری نخواهد داشت.

قوی سیاه

یکی از مفاهیمی که در این کارگاه به آن پرداخته شد، مفهوم “قوی سیاه” بود. طبق تعریف ارائه شده، قوی سیاه به رویدادها و پیش‌آمدهایی گفته می‌شود که احتمال وقوع بسیار کمی دارند، شدت اثر بسیار زیادی دارند، بطوری که می‌تواند سرنوشت مردم یا سازمان‌ها را تغییر دهد. علاوه بر این، غیرقابل پیش‌بینی هم هستند.

اما پاسخ به این سوال که ما چطور می‌توانیم قابلیت‌هایی را در خود یا سازمانمان ایجاد کنیم تا در صورت مواجهه با تلاطم‌ و چالش‌ها رشد کنیم و خود این چالش‌ها زمینه‌ساز بالندگی بیشتر در ما شوند، در حوزه‌ی استراتژی‌های نوین و پادشکنندگی قرار می‌گیرد. این موضوع یکی از مباحث مهمی بود که در این کارگاه توضیح داده شد.

همچنین برای اینکه همه‌ی علاقه‌مندان، بتوانند از دانش و اطلاعات روز این حوزه بهره‌مند شوند، در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ لایوی با موضوع “استراتژی و پادشکنندگی” با حضور دکتر حسین نوریان و مهندس شیران در صفحه‌ی اینستاگرام دلفین برگزار شد. ویدیوی ضبط شده‌ی این لایو را می‌توانید از لینک زیر مشاهده کنید:

محتوای جدول