کارگاه آموزشی سوگیری های شناختی

گزارش کارگاه سوگیری‌های شناختی دلفین

سوگیری‌های شناختی خطاهایی هستند که ما متوجه این خطاها نمی‌شویم اما روی رفتار، عملکرد و سبک زندگی ما تاثیر مستقیمی می‌گذارند. فرقی نمی‌کند که شغل شما چیست یا چند سال سن دارید. همه، ممکن است اسیر این خطاهای ذهنی شوند و قضاوت‌ها و انتخاب‌هایشان را تحت تاثیر قرار دهند. اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که چطور می‌توانیم با وجود این سوگیری‌ها تصمیمات درستی بگیریم؟

آشنایی با سوگیری‌های شناختی

برای جلوگیری از تاثیر سوگیری‌های شناختی روی عملکرد خود، باید آن‌ها را بشناسیم و سعی کنیم این خطاها را از تصمیمات و رفتارهایمان حذف کنیم تا بتوانیم تصمیمات صحیح بگیریم. در همین راستا تصمیم گرفتیم در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، کارگاهی را با عنوان “سوگیری‌های شناختی” در دلفین برگزار کنیم تا کارکنان بتوانند از تاثیر منفی این سوگیری‌ها روی تصمیماتشان جلوگیری کنند یا حتی در مواقعی بتوانند به‌طور مثبت و بهینه‌ از این سوگیری‌ها در حوزه‌ی تخصصی خود استفاده کنند.

در این کارگاه، ابتدا تعریف کلی از سوگیری‌های شناختی را ارائه دادیم. همچنین توضیح دادیم که سوگیری‌های شناختی الگوهای رفتاری پرتکراری هستند که روزانه با آن‌ها مواجه می‌شویم و تاثیر زیادی روی تصمیماتمان حتی در زمینه‌ی شغلی، فروش و بازاریابی می‌گذارند، ولی چون ما انسان‌ها معمولا متوجه این الگوهای فکری نیستیم چنین واکنش‌هایی را عادی در نظر می‌گیریم و در نهایت زمانی متوجه خطا در تصمیماتمان می‌شویم که فرصتی برای جبران آن وجود ندارد. برای مثال واحدهای فروش و بازاریابی در بسیاری از سازمان‌ها انتظار دارند، با تدابیری که اندیشیده‌اند، فرآیند فروش به‌راحتی انجام شده و درآمد خوبی را کسب کنند. درحالی که اینطور نیست.

تاثیر سوگیری‌های شناختی در فروش

طبق تحقیقاتی که انجام شده فروش در سازمان‌ها تحت تاثیر سوگیری‌های شناختی زیادی قرار می‌گیرند که باعث می‌شود در شرایطی نتیجه‌ی مدنظر حاصل نشود. علوم شناختی تاکنون تعداد زیادی از این سوگیری‌ها و شرایط به‌روزشان را بررسی کرده است.

ما در این کارگاه، ۵۱ سوگیری‌ شناختی را معرفی کردیم. یکی از نکات مهم در یادگیری این خطاها، این است که در مثال‌هایی در زندگی روزمره تفکر کنیم. به همین دلیل هر یک از این سوگیری‌ها را با ذکر مثال‌های واقعی توضیح دادیم تا برای همه به‌خوبی قابل درک باشد. همچنین بیان شد که هرچه بیشتر درباره‌ی این خطاها اطلاعات داشته باشیم بهتر می‌توانیم با عملکرد مغزمان آشنا شویم و این امر، خود زمینه‌ی درک بهتر خویش است.

در این کارگاه سعی شد تاثیر این سوگیری‌ها را بر روی تحلیل بازار، تبلیغات و وظایف تیم دیجیتال مارکتینگ، فروش و سایر واحدها بررسی کنیم و درباره‌ی نکات کلیدی که می‌توانند از گرفتن تصمیمات ضعیف یا نادرست جلوگیری کنند توضیح داده شد.

در ادامه می‌توانید فایل ارائه‌ی کارگاه سوگیری‌های شناختی را دانلود کنید.

 

محتوای جدول