طراحی محصولات دلفین، رتبه‌ی برتر جشنواره‌ی طراحی صنعتی ایران

دومین دوره‌ی جشنواره‌ی طراحی صنعتی ایران، با حضور گروه دلفین، در آذر 1401 برگزار شد. امسال، دومین سالی است که جشنواره‌ی طراحی صنعتی ایران با هدف ارزیابی و اعلام برترین طراحی محصولات ایرانی، برگزار می‌شود. موضوع قابل توجه این است که امسال در کنار برگزاری این جشنواره، فروم‌های مختلفی با محوریت طراحی صنعتی مانند پنل‌های گفت‌وگو و انتقال تجربه، نشست‌های پرسش و پاسخ، کارگاه‌های آموزشی و… نیز برگزار می‌شود.

در گفت‌گویی که با رضا اسدی فرد، رئیس شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صورت گرفت، به این نکته اشاره شد که طرح‌ها در 6 حوزه‌ی مختلف «تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی»، «ماشین‌آلات صنعتی و رباتیک»، «تجهیزات کامپیوتری و فناوری اطلاعات»، «طراحی داخلی فضای نوآوری»، «صنایع دستی و دسته‌بندی و آموزش»، «ورزش و سرگرمی»، با هم رقابت کرده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

معیارهای ارزیابی در جشنواره طراحی صنعتی ایران

کسب رتبه‌ی سوم طراحی محصول دلفین در جشنوارهدر این جشنواره، ارزیابی طرح‌ها و داوری مسابقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل، این کار با همکاری انجمن صنفی کارفرمایی طراحان صنعتی ایران انجام می‌شود. از جمله معیارهایی که در ارزیابی طرح‌های ارسال شده به این جشنواره بسیار مورد توجه قرار دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اصالت طرح‌ها
  • خلاقیت و نوآوری
  • ارزش افزوده‌ی طراحی
  • ارائه‌ی محصول در بازار به‌ویژه بازار صادراتی
  • و…

در روز یک‌شنبه 4 دی ماه 1401، آیین اختتامیه‌ی دومین جشنواره‌ی طراحی صنعتی ایران، توسط مرکز طراحی صنعتی معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، در مرکز همایش خانه‌ نوآوری و فناوری ایران (IHIT) برگزار شد. این مراسم با حضور جمعی از فعالان حوزه‌ی طراحی صنعتی کشور، رییس انجمن صنفی کارفرمایی طراحی صنعتی و مدرس دانشگاه، معاون توسعه‌ی صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از کاندیدهای جوایز این جشنواره، برگزار شد.

کسب رتبه‌ی سوم توسط گروه دلفین در این جشنواره

کسب رتبه‌ی سوم طراحی محصول دلفین در جشنوارهمفتخریم اعلام کنیم که گروه دلفین با طراحی منحصربه‌فرد محصولات خود در حوزه‌ی رقابتی «ماشین‌آلات صنعتی» توانست رتبه‌ی سوم این جشنواره را به خود اختصاص دهد. ردیاب‌های جدید گروه دلفین به‌طور کامل در داخل ایران و توسط کارشناسان ایرانی طراحی و تولید شده‌اند. در این طراحی، اندازه‌ی محصول به شکلی متناسب با برد اختصاصی جدید طراحی شده و امکان قرارگیری چندین برد الکترونیکی متفاوت را در یک پوسته برای ما ایجاد می‌کند. از دیگر مزایای این طراحی، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که موقعیت مناسبی برای اتصال کمربند در محصول تعبیه شده است و با کمک همین ویژگی می‌توانیم از نصب و اتصال دقیق، مطمئن شویم. همچنین، دو کفه بودن محصول، تعمیر و نگهداری آن و توسعه‌ی محصول را برایمان آسان‌تر کرده است.

ما در گروه دلفین باور داریم که طراحی اصولی محصولات یکی از موضوعات مهمی است که همه‌ی تولیدکنندگان محصول، باید به آن توجه کنند؛ چرا که امروزه تنها قیمت مناسب یا داشتن مشخصات فنی خوب، به‌تنهایی نمی‌تواند حضور پررنگ و ماندگار شدن یک محصول در بازار را تضمین کند. بنابراین، با توجه به پتانسیل بالای استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و… در ایران، توجه به زیبایی بصری، فرم و ارگونومی، همچنین اصول طراحی محصول در کنار سایر فاکتورها، باعث می‌شود که محصولات ایرانی نه تنها در بازار داخلی بلکه در بازار بین‌المللی نیز حضور داشته و توجه مشتریان را به خود جلب کند.

جشنواره‌ی طراحی صنعتی ایران نیز به دنبال «آگاه کردن تولیدکنندگان از مزیت‌های طراحی در سطح جهانی»، «افزایش به‌کارگیری طراحی در توسعه‌ی محصول و استراتژی کسب‌وکار شرکت‌ها»، «گسترش فرهنگ طراحی در زندگی مردم»، «ایجاد شبکه طراحان ایرانی» و «ارتقا سطح صنعت طراحی ایران متناسب با بازار جهانی» است و در جهت محقق شدن این هدف، فعالیت می‌کند.

اختتمایه سومین جشنواره طراحی صنعتی ایران

محتوای جدول